"Ақмола облысы білім басқармасының  Есіл ауданы бойынша білім  бөлімінің жанындағы   Есіл қаласының  №3 «Балбөбек» бөбекжайы"мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны
Государственное коммунальное казенное предприятие "Ясли-сад № 3  «Балбөбек»  города Есиль при отделе образования по  Есильского району управления образования Акмолинской области

Ата-аналарға арналған «Бала тәрбиесіндегі кітаптың рөлі»дөңгелек үстелі

27 сентября 2023 года, воспитатели группы «Гүлдер» Рева Л.В. и Тимуш Т.А. организовали и  провели  круглый стол для родителей на тему: «Роль книги в воспитании ребёнка».Преддверии профессионального праздника, на круглый стол были приглашены родители-педагоги, чьи дети посещают наш детский сад. Цель данного мероприятия:  вовлечение родителей в образовательную деятельность ДО.

Также были поставлены задачи: создать положительный эмоциональный настрой всех участников; расширить представление родителей о роли книг в воспитании детей; воспитывать доброжелательность, умение работать в команде; активизировать совместную деятельность родителей и детей.

В ходе данного мероприятия родители приняли активное участие в дискуссии на тему «Роль книги в семейном воспитании». Участники выразили своё мнение, что существуют два противоположных взгляда на воспитательную роль книги: одни родители считают, что книга - средство развлечения и забава; другие - что это полезное занятие для всестороннего воспитания ребенка.

Занимательно и увлекательно прошла беседа о воспитательной роли книги на примере рассказов Николая Николаевича Носова. Участники обсуждали то о чём, что воспитывает рассказы: «Заплатка» (трудолюбие), «Огурцы» (честность), «Живая шляпа»(смелость).

Также в ходе мероприятия выступила о значении книг для детей дошкольников, заведующая нашим детским садом Эккерт Е.В.

Вывод был единый, родители решили что: герои детских книг могут выступать для дошкольников как моральные эталоны, как носители положительных или отрицательных качеств, что очень важно для становления морального сознания и развития личности в целом, что художественная литература - это важный помощник, в становлении личности подрастающего поколения.

2023 жылғы 27 қыркүйекте «Гүлдер» тобының тәрбиешілері Л. В.Рева және Т.А.Тимуш  ата-аналарға арналған  «Бала тәрбиесіндегі кітаптың рөлі»тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырып, өткізді.Кәсіби мереке қарсаңында дөңгелек үстелге балалары біздің бөбекжайымызға  баратын ата-аналар шақырылды. Бұл іс-шараның мақсаты: ата-аналарды білім беру қызметіне тарту.

Сондай-ақ міндеттер қойылды: барлық қатысушылардың жағымды эмоционалды көңіл-күйін қалыптастыру; ата-аналардың балаларды тәрбиелеудегі кітаптардың рөлі туралы түсінігін кеңейту; ізгі ниетке, командада жұмыс істей білуге тәрбиелеу; ата-аналар мен балалардың бірлескен іс-әрекетін жандандыру.

Аталған іс-шара барысында ата-аналар  «Кітаптың отбасылық тәрбиедегі рөлі»тақырыбындағы пікірталасқа белсенді қатысты. Қатысушылар кітаптың тәрбиелік рөлі туралы екі қарама - қарсы көзқарас бар деген пікірлерін білдірді: кейбір ата - аналар бұл кітапты ойын-сауық пен көңіл көтеру құралы деп санайды; басқалары бұл баланы жан-жақты тәрбиелеу үшін пайдалы әрекет деп санайды.

Николай Николаевич Носовтың әңгімелері мысалында кітаптың тәрбиелік рөлі туралы әңгіме қызықты және қызықты өтті. Қатысушылар әңгімелер тәрбиелейтін нәрсені талқылады: «жамау»(еңбекқорлық), «қияр» (адалдық), «Тірі қалпақ» (батылдық).

Сондай-ақ, шара барысында мектеп жасына дейінгі балалар үшін кітаптардың маңыздылығы туралы, біздің балабақша меңгерушісі Е. В. Эккерт сөз сөйледі.

Қорытынды біртұтас болды, ата - аналар шешті: балалар кітаптарының кейіпкерлері мектеп жасына дейінгі балалар үшін моральдық эталон ретінде, жағымды немесе жағымсыз қасиеттердің тасымалдаушысы ретінде әрекет ете алады, бұл моральдық сананы қалыптастыру және жеке тұлғаны дамыту үшін өте маңызды, көркем әдебиет жас ұрпақтың жеке басын қалыптастыруда маңызды көмекші болып табылады.

Жаңартылған күні: 31.10.2023 20:59
Құрылған күні: 31.10.2023 20:59

Наурыз мейрамына арналған ертеңгіліктер

Ұлыс күні кәрі жас,
Құшақтасып көріскен
Жаңа ағытқан төлдей
Жамырасып өріскен
Шалдар баға беріскен.

Қазахстан жеріне көктем мерекесі-Наурыз келді. Бұл қазақ халқының көне мерекелерінің бірі.Көптеген жылдар бойы қуана-қуана оны қарсы алады  үлкені де,кішісі де.  Бұл әдемі мереке, жарқын ұлттық костюмдер, көңілді әуен, ұлттық ойындар мен салт-әрине, бай дастарқан, мұнда негізгі құрайтын бұл салтанат.

Мереке қарсаңында біздің балабақшада мерекелік іс-шаралар  осы оқиғаға арналған өтті. Қызықты сценарийлер, қызықты сюжетпен құралған.Балаларға қонаққа Қыдырата, хан,тентек Жел, әрине, ару Көктем келіп қуантты.

Балалар мәнерлеп және эмоционалды өлеңдер оқып, ұлттық мәдениет білімдерін шыңдады, жұмбақ шешіп,қазақс халқының салт-дәстүрлерін айтты.  "Беташар"салт дәстүрі көрсетілді.Қонаққа ардақты ата әжелер,аталар  келді. Балалар өздерінің шапшаңдығын, ептілігін ұлттық ойындарда байқатты. Музыкалық аспаптарда ойналды,домбырада беташар жыры бүлдіршіндермен айтылды. Қазақтың билері мен әндері, ата-аналарға, қонақтарға көп қуаныш әкелді.

Әкімшілікке ,педагогикалық ұжымға ұйымдастырған ,

ата аналар атынан көп  алғыс сөз айтылды.